به تصویر بالا با دقت نگاه کنید :

این افراد در حال انجام دادن چه کاری هستند ؟! این فعالیت کدام یک از نیازهای انسان را بر طرف می کند؟! به نظر شما چرا باید در حفظ و پاکیزگی محیط زیست خود کوشا   باشیم ؟

ما انسان ها به زیبایی نیازمندیم و آن را دوست داریم . بودن در طبیعت زیبا ما را خوشحال می کند و دوری از آن برایمان ناراحت کننده است . علاقه ما به زیبایی و حفظ آن موجب می شود که وقت زیادی رابرای آن  صرف کنیم و اطرافیان را نیز به این امر تشویق نمائیم و مانع کسانی شویم که محیط زندگی مان را آلوده می کنند .

در گذشته ، زندگی در محیط طبیعی کوهستانی ، باغ ها ، جنگلها و مراتع خود به خود نیاز طبیعی انسان به محیط زیبا و پاکیزه را رفع می کرد . آن ها با روش های مختلف از جمله کاشتن درختان در اطراف نهر ها محیط اطراف خود را زیبا و پاکیزه نگه می داشتند .

یکی از مهم ترین چیزهایی که محیط زندگی را آلوده می سازد ، زباله است .

انسان ها در گذشته به روشهای گوناگون زباله ها را از محیط خود دور می کردند ، از جمله:

۱- در آب نهرها و رودخانه می ریختند .

۲- در منطقه ای خارج از محل سکونت خود جمع آوری می کردند

۳- زباله های خود را می سوزاندند

اگر مردم در دنیای امروز برای حفظ زیبایی و پاکیزگی محیط زندگی از روش های قدیمی  استفاده کنند ممکن است برای خود و دیگران مشکلاتی به وجود آورند . مثلاً اگر برای زیبا کردن محیط  ، هر درختی را در هر مکانی بکاریم ممکن است در مسیر رفت و آمد مردم و اتومبیل ها مشکلاتی به وجود آید .

در جوامع امروزی نمی توان از روش های قدیمی برای جمع آوریی زباله ها استفاده کرد زیرا روزانه وقت زیادی به هدر می رود و مردم قادر نخواهند بود وظایف خود را در جامعه به خوبی انجام دهند .

حضرت محمد (ص) فرمودند :

اگر رستاخیز به پا شد و نهالی در دست یکی از شما ست اگر می تواند آنرا بکارد باید بکارد .

نهج الفصاحه ، ص ۲۶۷

حضرت محمد (ص) فرمودند :

هر که درختی بنشاند خدا به اندازه میوه ایکه از آن درخت برون میشود پاداش برای وی ثبت کند .